uroda

Czytelnia
Atopowe zapalenie skóry

pdf

Atopowe zapalenie skóry

Data dodania: 2010-10-30
Przeczytane: 3266

1. Co to jest atopia?

Dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja do wytwarzania przeciwciał typu IgE w odpowiedzi na ekspozycję na czynniki środowiskowe (alergeny). U osób z atopią dochodzi do wystąpienia objawów nadwrażliwości, przy narażeniu na czynniki obojętne dla osób zdrowych. Do najczęściej występujących chorób atopowych należą:

alergiczny sezonowy i całoroczny nieżyt nosa

astma oskrzelowa

atopowe zapalenie skóry

alergiczne zapalenie spojówek

Wszystkie te choroby mogą współistnieć, ale częściej występują oddzielnie u różnych członków rodziny.

2. Co to jest AZS?

Atopowe zapalenie skóry - AZS (ang. atopic dermatitis, łac. dermatitis atopica) - to schorzenie dermatologiczne, będące objawem atopii (wrodzonej skłonności do alergii), charakteryzujące się suchą, zaczerwienioną i swędzącą skórą.

A. Przyczyny: W powstaniu atopowego zapalenia skóry dużą rolę odgrywają czynniki:

genetyczne - ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, w przypadku gdy jedno z rodziców ma atopię, wynosi 30%, w przypadku gdy oboje rodzice są alergikami - ryzyko wzrasta do 75%

środowiskowe - np. działania alergenów wziewnych i pokarmowych ( m. in. roztocze kurzu domowego, pyłki traw, jaja, mleko, orzeszki ziemne, ryby, soja i pszenica). Dolegliwości nasila zanieczyszczone powietrze, długie przebywanie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach, dym papierosowy oraz żywność przetworzona przemysłowo.

Do czynników sprzyjających nasileniu objawów zaliczyć możemy również stres oraz suchość skóry spowodowaną TEWL - (Trans Epidermal Water Loss) przeznaskórkową utratę wody, kiedy to warstwa rogowa staje się bardzo cienka i występuje łuszczenie się naskórka, co ułatwia wnikanie różnym alergenom. AZS najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie, około drugiego, trzeciego miesiąca życia i ma przewlekły oraz nawrotowy przebieg. U 65% pacjentów pierwsze objawy występują w pierwszym roku życia. W chwili obecnej jest to ósma z najczęściej występujących chorób u osób przed 25 rokiem życia.

B. Objawy: Do najczęściej występujących objawów AZS należą:

suchość skóry,

zaczerwienienie

swędzenie

pękanie skóry

U niemowląt objawy AZS widać głównie na twarzy i podbródku, rzadziej na klatce piersiowej, rękach i nogach. U starszych dzieci zmiany przemieszczają się na zgięcia łokciowe, miejsca pod kolanami, nadgarstki, kark i szyję. Do pozostałych objawów choroby, występujących w różnym natężeniu, należą m.in. wysypka, plamy, pęcherze, świąd po spoceniu, wrażliwość skóry na bodźce mechaniczne i materiały drażniące (np. wełna), lichenizacja, biały dermografizm.

Pogorszenie stanu skóry chorego ma zwykle miejsce wiosną i jesienią, natomiast objawy zdecydowanie słabną w okresie letnim.

3. Co to jest kontaktowe zapalenie skóry?

Kontaktowe zapalenie skóry (łac. contact dermatitis) - ostry lub przewlekły stan zapalny skóry spowodowany reakcją występującą po kontakcie skóry z substancjami uczulającymi. Skutkiem jest uszkodzenie bariery naskórkowej co dodatkowo ułatwia wnikanie substancji drażniących. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje u ponad 21.3% dorosłych

A. Przyczyny: Do substancji uczulających najczęściej należą:

metale - nikiel, chrom, kobalt, rtęć, złoto

substancje chemiczne - składniki gumy np. lateks, barwniki, żywice epoksydowe np. utwardzacze do lakierów

substancje chemiczne wytwarzane przez rośliny

kosmetyki - mieszaniny syntetycznych związków zapachowych, olejki eteryczne, kalafonia, konserwanty

środki czystości, detergenty- a zwłaszcza SLS, sodium lauryl sulfate i SLES sodium laureth sulfate - najpopularniejsze detergenty, które

Strona główna
Wybierz coś dla siebie:
  • polska apteka londyn
  • polska apteka UK
  • polskie leki
  • suplementy
  • kosmetyki
Więcej tagów...
Kontakt z nami
Twój koszyk jest pusty
opineo-wyroznienie-2016