uroda

Czytelnia
W sieci czerwonych pajączków

pdf

W sieci czerwonych pajączków

Data dodania: 2010-10-30
Przeczytane: 5090

Czerwono-sine pojawiają się najczęściej na udach. I to u coraz większej liczby kobiet. Rozszerzone naczynka szpecą nogi i zwykle zapowiadają żylaki. Jak się z nimi uporać i co robić, by nie powstawały?

Skłonność do rozszerzania się naczynek krwionośnych (w języku medycznym to teleangiektazja) jest dziedziczna. Można ją otrzymać w spadku nie tylko po matce, ale nawet po babce lub prababce. Ale same również popełniamy wiele "grzechów", które przyczyniają się do pojawienia się tzw. pajączków naczyniowych. Zbyt mało czasu spędzamy w ruchu, lubimy siedzieć z nogą założoną na nogę, nosimy obcisłą bieliznę, chodzimy w butach na wysokich obcasach i botkach uciskających kostkę, dopuszczamy do nadwagi, nie dbamy o to, by w diecie sporo było błonnika i witaminy C, stosujemy antykoncepcję hormonalną, palimy papierosy - a tego nasze żyły, nawet te najdrobniejsze, nie lubią. Jeśli jeszcze zawodzą zastawki (maleńkie fałdki wewnętrznej błony naczyń krwionośnych), na efekty nie trzeba nazbyt długo czekać.

Pod ciśnieniem

Przy każdym skurczu serca bogata w tlen krew wtłaczana jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym ciele. Tkanki pobierają tlen oraz substancje odżywcze i wykorzystana krew wraca żyłami do serca. Taka praca trwa ciągle. Tętnicami krew płynie szybko. Żyłami wolniej, bo musi pokonać grawitację. Żeby krew popłynęła ku górze, potrzebuje wsparcia. Gdy chodzimy, biegamy, nasze mięśnie rytmicznie się kurczą i uciskają żyły. To tak, jakbyśmy chcieli usunąć wodę z gumowego węża ściskając go dłońmi. Możemy to zrobić, ale gdy zwolnimy ucisk, woda w wężu opadnie na dół. Podobnie działoby się w żyłach, gdyby nie zastawki. Zamykają się, kiedy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać ku dołowi.

Gdy system zawodzi

Jeżeli mamy słabe mięśnie, mało się ruszamy i zastawki są uszkodzone, krew cofa się i naciska na ściany żył w nogach. Żyły rozszerzają się i jak rozciągnięta sprężyna nie wracają do pierwotnego kształtu. Tak powstają żylaki, czyli nieprawidłowe poszerzenia żył, widoczne pod skórą jako kręte niebieskawe linie. Zanim staną się widoczne, rozpoczyna się tzw. stan przedżylakowy. Nogi są zmęczone i ciężkie, a pod koniec dnia puchną w okolicy kostek (obrzęki powiększają się np. po ciepłej kąpieli). Objawy te mogą się nasilać podczas miesiączki (to wpływ hormonów). Gdy długo stoimy lub przez wiele godzin siedzimy w tej samej pozycji, odczuwamy dotkliwy ból w nogach. Fachowcy nazywają go chromaniem żylnym. No i na nogach pojawia się coraz więcej "pajączków", czyli drobnych nieprawidłowo rozszerzonych naczynek krwionośnych. Ten etap choroby żylakowej może trwać wiele lat.

Żeby nogom było lżej:

Zmieniając niektóre nawyki i stosując się do prostych zaleceń, możesz spowolnić proces powstawania "pajączków" i żylaków.

Pozbądź się nadwagi. Każdy dodatkowy kilogram utrudnia prawidłowe krążenie krwi i podnosi ryzyko jej zastoju w żyłach.

Więcej się ruszaj. Jak najwięcej czasu spędzaj aktywnie - nogom służą m.in. spacery, biegi, pływanie, jazda na rowerze.

Unikaj długiego stania i siedzenia. Podróżując, co godzinę zatrzymuj się i spaceruj, biegaj, wysoko podnosząc kolana. Stojąc, np. za ladą, przestępuj z nogi na nogę i czasem tupnij. Siedząc przy biurku, co godzinę przejdź się i zrób kilka przysiadów.

Nie noś obcisłych ubrań. Utrudniają one bowiem prawidłowe krążenie.

Unoś nogi do góry. Siedząc, np. przed telewizorem, przyjmij tzw. pozycję amerykańską - stopy wyżej niż serce, np. oparte na oparciu krzesła, stolika. Śpiąc, wkładaj większą poduszkę pod stopy, a nie pod głowę. Siedząc, nie zakładaj nogi na nogę.

Zrezygnuj z wysokich obcasów. Najlepsza wysokość to 2-3 cm, bo obciążenie stopy nie utrudnia wówczas krążenia krwi. Szpilki wkładaj okazjonalnie i najwyżej na 4 godziny.

Nie igraj z ciepłem. Nie leż godzinami na słońcu, nie chodź zbyt często do solarium albo do sauny, ponieważ ciepło powoduje rozszerzenie żył.

Stosuj dietę bogatą w witaminy C i PP. Witaminy te (obfitują w nie np. papryka, morele, wiśnie, natka pietruszki, cytrusy) uszczelniają ściany żył.

Możesz sięgnąć po gotowe preparaty. Korzystnie działają one na naczynia krwionośne (np. Belissa Anti-Red, Rutinoscorbin, Rutinacea) i działają przeciwzapalnie (np. Venescin). Ulgę obolałym nogom przynosi też smarowanie ich w okolicy kostek specjalnymi kremami i żelami (np. Naproxen Emo, Lioton 1000, Lioton Max).

Strona główna
Wybierz coś dla siebie:
  • polska apteka londyn
  • polska apteka UK
  • polskie leki
  • suplementy
  • kosmetyki
Więcej tagów...
Kontakt z nami
Twój koszyk jest pusty
opineo-wyroznienie-2016