uroda

Czytelnia
Suplementy diety a wiek

pdf

Suplementy diety a wiek

Data dodania: 2010-10-31
Przeczytane: 4796

Zainteresowanie suplementami diety ostatnimi czasy wzrosło. Sięgamy po nie w nadziei na wzmocnienie organizmu, poprawę kondycji włosów, skóry czy paznokci. Wśród specjalistów istnieją zarówno przeciwnicy, jak i propagatorzy tych specyfików. Czy zatem warto zażywać suplementy diety a jeśli tak, jakie wybierać?

Opinia dietetyków jest podzielona. Jedna grupa uważa, że witaminy i minerały warto dostarczać w postaci suplementów diety, bowiem produkty spożywcze nie są w stanie zaspokoić pożądanej dawki. Dodatkowo mogą one pochodzić z terenu zanieczyszczonego a często ich przechowywanie zabija cenne składniki. Zupełnie odmiennego zdania jest druga grupa, w której znajduje się znany dietetyk brytyjski, profesor Brian Ratcliffe uważający, że suplementy diety są zbędne, jeśli odżywiamy się prawidłowo. Zwraca przy tym uwagę na ważne zagadnienie. Wiele osób sięga po suplementy bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej, nie wie zatem czy dostarczanie dodatkowych witamin i minerałów jest w ogóle konieczne.

Okazuje się, że dostarczanie cennych składników zależne jest od naszego wieku. Zapotrzebowanie na nie zmienia się wraz z wiekiem, co oznacza, że suplementy diety powinny być inne dla dwudziestolatki, inne zaś dla trzydziestolatki, jeszcze inne kobiet starszych.

Suplementy diety dla dwudziestolatki

Młody organizm rzadko kiedy potrzebuje wzmocnienia w postaci suplementów diety. W diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw. Wskazane, z racji pracy hormonów oraz kondycji skóry, jest dostarczenie organizmowi witaminy A (retinolu), która czuwa nad regeneracją komórek i tkanek, co ważne, zwalcza trądzik, leczy stany zapalne błon śluzowych.

Cennymi produktami spożywczymi są tłuste ryby morskie a także warzywa: pomidory, sałata, marchew.

Spora grupa młodych kobiet chcąc prezentować się ładnie, poddaje się dietom, w czasie których organizm nie otrzymuje wystarczającej dawki cennych składników. Osoby, którym zależy nie tylko na ładnym wyglądzie, ale i zdrowiu, nie powinny rezygnować z produktów bogatych w żelazo, które w dużych ilościach znajduje się w wątróbce, czerwonym mięsie oraz szpinaku oraz magnez (zielone warzywa, soja, awokado). Ich niedobór prowadzi do osłabienia, migreny, których to stanów z pewnością wolałybyśmy uniknąć.

Suplementy diety dla trzydziestolatki

Współczesne kobiety rozpoczynają macierzyństwo właśnie w tym czasie i dlatego w ich diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w kwas foliowy oraz żelazo.

Wskazane jest także zwiększenie przyjmowania produktów bogatych w wapń, co zmniejsza ryzyko wystąpienia w niedalekiej przyszłości osteoporozy. Sięgajmy zatem częściej po produkty mleczne, nabiał, sardynki. Wapń jest istotny między innymi ze względu na kondycję zębów. Najcenniejszym jego źródłem jest mleko oraz przetwory z niego wykonane. Dzienna dawka wapnia dla kobiety w tym okresie wynosi 850 mikrogramów.

Suplementy diety dla czterdziestolatki

W organizmie kobiety czterdziestoletniej dochodzi do wielu zmian, co związane jest z procesami starzenia się. Ze względu na ten fakt dietę należy wzbogacić w antyoksydanty, bowiem te pochodzenia naturalnego są najbardziej skuteczne. Są one szalenie istotne i pomocne w walce z procesami starzenia się skóry. Przeciwutleniacze, które znajdziemy w witaminie C, E i D hamują rozwój wolnych rodników, które uszkadzają żywe komórki i przyspieszają starzenie się skóry, co daje się zauważyć w postaci zmarszczek czy utraty jędrności skóry.

Czterdziestolatki stosunkowo często powinny zatem sięgać po tak cenne dla nich produkty jak: sałata, papryka, brukselka, brokuły, owoce cytrusowe. Pomocne antyoksydanty znajdują się także w zielonej herbacie, dlatego warto zastąpić nią kolejną filiżankę kawy wypłukującej cenne składniki.

Suplementy diety dla pięćdziesięciolatki

W organizmie kobiety dojrzałej nie powinno zabraknąć antyoksydantów. Teraz pora także na zwiększenie ilości witaminy E, nazywanej często witaminą młodości, która skutecznie hamuje proces starzenia się organizmu. Zapobiega ona również wielu chorobom, obniża cholesterol, zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, żylaków, zawału serca czy zatorów.

Jest ona szczególnie istotna w okresie menopauzy.

Witaminę E znajdziemy w takich produktach jak: ryby, orzechy, migdały, kiełki pszenicy, pełnoziarniste pieczywo, morele, porzeczki.

Suplementy diety dla sześćdziesięciolatki i kobiet starszych

Wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność wytwarzania w skórze witaminy D, toteż niedobory te warto uzupełniać sięgając po produkty ją zawierającą, a więc po żółtka, tłuste ryby czy suszone grzyby.

Dla wzmocnienia kości istotny jest także wapń, dlatego dieta kobiet sześćdziesięcioletnich i starszych powinna być bogata w produkty mleczne.

Po suplementy diety zawierające wapń powinny sięgać osoby, które ukończyły 60. rok życia. Minerał ten jest wchłaniany z pożywienia w niewystarczających ilościach, wobec czego warto w tej sytuacji wspomóc jego dostarczanie.

Podobnie rzecz się ma w przypadku zwalczającej depresje i niedokrwistość witaminy B12, którą należy przyjmować po ukończeniu 50. roku życia.

Strona główna
Wybierz coś dla siebie:
  • polska apteka londyn
  • polska apteka UK
  • polskie leki
  • suplementy
  • kosmetyki
Więcej tagów...
Kontakt z nami
Twój koszyk jest pusty
opineo-wyroznienie-2016