poradnik

Czytelnia
Jak przechowywać leki

pdf

Jak przechowywać leki

Data dodania: 2010-10-31
Przeczytane: 4388

Sezon jesienno-zimowy to okres wzmożonych infekcji i przeziębień, w czasie których zmuszeni jesteśmy sięgać po rozmaite specyfiki. Każdy z nas wie, że leki należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, jednak takie kryterium nie wystarcza do bezpiecznego ich przechowywania.

W każdym domu wytyczone jest specjalne miejsce, w którym znajduje się domowa apteczka. Adekwatnie do potrzeb zamknąć można je w niewielkim pudełku, jednak większość z nas posiada ich na tyle dużo, że przeznacza jedną z górnych półek w kuchennych meblach czy szafie. Badania dowodzą bowiem, że Polacy sięgają po leki stosunkowo często zajmując tym samym czołowe miejsce na liście ich spożycia.

Leki mają swój termin ważności a także zalecenia co do ich przechowywania, dlatego domową apteczkę warto sprawdzać przynajmniej raz na pół roku pozbywając się z niej leków, które są już przeterminowane. Ważne jest także to, by przechowywać je tak, aby nazwa leku była widoczna. Dotyczyć może to tabletek, które warto trzymać w ich opakowaniach, na których widnieje zarówno ich nazwa, jak i termin ważności.

Porządki w domowej apteczce to także doskonały czas na zwrócenie uwagi na warunki w jakich są one przechowywane. Zwrócić należy tu uwagę na kilka bardzo istotnych czynników.

Każdy specyfik medyczny wymaga przechowywania go w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Wskazana zatem jest temperatura pokojowa, a więc ta oscylująca w granicach 20 stopni C., rezygnacja z trzymania leków w łazience, która jak wiadomo wykazuje dużą wilgotność powietrza. Niewskazane jest także umieszczenie leków na parapecie, gdzie panuje spore nasłonecznienie.

Niektóre leki należy przechowywać w lodówce, co należy wziąć pod uwagę podczas ich przechowywania. To skłania nas do czytania ulotki dołączonej do opakowania każdego leku.

Apteczkę z lekami należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, jednak w takim, który umożliwia swobodny dostęp do leków osobom dorosłym. To bardzo ważne, szczególnie w nerwowej sytuacji podczas poszukiwania leków przeciwgorączkowych czy chociażby plastra na skaleczenie.

Dużym udogodnieniem jest segregacja leków, którą umożliwia ułożenie ich w pojemniku z przegródkami. Jeśli takowego nie posiadamy, do dużego pudła włożyć można kilka małych, organizując przy tym ułożenie leków zgodnie z naszymi wytycznymi.

Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie wiąże się z trafieniem leków w ręce dziecka, przeznaczając miejsce na domową apteczkę należy mieć pewność, że nie mieści się ono w zasięgu rąk dziecka. Warto także porozmawiać z nim o niebezpieczeństwie przyjmowania leków bez zgody rodziców.

Przeterminowane i niezużyte leki należy wyrzucić. Miejscem do tego są specjalne pojemniki znajdujące się w aptekach. Środków farmakologicznych nie powinno wyrzucać się do kosza na śmieci, bowiem mogłoby to przyczynić się do zatrucia środowiska, ludzi lub zwierząt.

Leki należy przechowywać z ulotkami, najlepiej w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu możemy mieć pewność, że słusznie sięgamy po dany preparat dawkując go przy tym odpowiednio.

Strona główna
Wybierz coś dla siebie:
  • polska apteka londyn
  • polska apteka UK
  • polskie leki
  • suplementy
  • kosmetyki
Więcej tagów...
Kontakt z nami
Twój koszyk jest pusty
opineo-wyroznienie-2016